in

10 Conditions Hassan Joho Must Meet Before Mohammed Ali Supports His Call For Coast Cessation

Mombasa governor Hassan Joho is spearheading the cessation of the Coast region from Kenya. Joho and his Kilifi counterpart Amason Kingi led a meeting of Coast leaders to champion their call for separation.

The Coast leaders made it clear that they would use legal means to break away from Kenya. But not all leaders from Coast are supporting Joho’s calls for cessation.

Mohammed Ali is opposed to the idea that Coast must go its separate way from Kenya. The Nyali MP gave a set of conditions that Joho must fulfill before he supports his call for cessation.

Moha’s irreducible minimum

Nyali MP says Joho must; clean Mombasa, offer employment opportunities, end drug menace, stop theft of public resources, build schools, use public funds for appropriate projects, stop tribalism, reduce license costs for businesses, invest in business and agriculture, respect people from other parts of Kenya, worship God etc.

“Enyi wana-si-sasa wa pwani maana mmekuwa tena sio wanasiasa. Kabla muanze kutupiga mnada wapwani eti Pwani sio kenya anzeni kwa kuzoa taka, ajira kwa watoto wetu, vita dhidi ya ulanguzi wa dawa za kulevya, malizeni ubinafsi na wizi wa mali ya umma, jengeni shule ili watoto wetu wapate elimu ya kisasa, tumieni pesa za umma kwa miradi na maslahi ya wapwani, acheni ukabila, acheni ubaguzi, punguzeni leseni kwa manufaa ya wafanyabiashara wadogo, ekezeni kwa biashara na ukulima, heshimuni mnaowaita wabara kwani sote ni sawa mbele ya macho ya mwenyezi Mungu, saidieni vichuzi wote mnaowatumia kama chambo kwa kuwapa ajira badala ya shilingi mia mbili kutusi watu na kupiga domo, kuweni na utu na zaidi ya hayo muabuduni Mwenyezi Mungu. Mkitekeleza haya njooni sasa mtueleze mambo mengine!” Wrote Mohammed Ali.

You don’t have anything to offer people

Ali claims Joho and the pro-cessation leaders have nothing to offer people from the Coast. He says the governor wants Coast to secede so that his family could benefit at the expense of the people.

“Kwa sasa hamna la kujigamba wala kuwafanya wapwani kufuata ajenda zenu zisizowafaa. Mmewafanya wapwani kuwa mateka ndani ya ardhi yao kwa sababu kila kitu kina jina lenu. Ukitaja ardhi jina lenu halikosi, ukitaja zabuni, biashara, ufisadi, dhulma, ukiukaji wa haki za binadamu na mambo mengine ambayo hayawezi tajika. Acheni kibri na chuki! Wapendeni wenzenu kwa kuwasaidia, kuwaelimisha na kupanua rasilimali ya pwani. Hizi ndoto zenu za kutaka kujitenga ili mzidi kuwanyonya wapwani damu au kutumia semi hizo kama chambo cha kujinufaisha na familia zenu komeni”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Raila: Police Lorry, Matatu Set Ablaze As Welcoming Party Turns Uglu

‘Kill Me’ Gladys Wanga Dares Police, Forcing Her Way Into JKIA